Prehrana in zdrav življenjski slog
Zdrav življenjski slog pri ljudeh med drugim vključuje ustrezno izbiro kakovostnih živil, redno telesno aktivnost ter kvaliteten in primerno dolg spanec.
PREHRANA LJUDI
Ljudje se v osnovi prehranjujemo za zagotavljanje potreb po energiji in normalnemu delovanju našega telesa. Ob ustrezni prehrani je zelo pomembna ustrezna hidriranost telesa.
Najustreznejša izbira za pitje je voda ali nesladkan čaj. Otroci in mladostniki (pre)pogosto posegajo po raznih sladkih pijačah in tudi po energijskih pijačah. Tako sladke pijače kot energijske pijače vsebujejo veliko količino sladkorja (45 g – 55 g / 100g napitka ali še več), ki nima za telo nobene koristi. Sladkor s pitjem sladkih pijač predstavlja visok energijski vnos in je en izmed glavnih dejavnikov za prekomerno telesno težo. Energijske pijače ob visokih vsebnostih sladkorja vsebujejo tudi poživitvene snovi, ki so za otroke in za mladostnike z vidika njihovega zdravja neprimerne. Več informacij o vplivu energijskih pijač na zdravje otrok in mladostnikov je dostopnih na povezavi:
Energijske pijace niso za otroke in mladostnike
Pri izbiri živil veljajo splošni napotki:
– Prednost pred uvoženim živilom naj se daje lokalno pridelanim živilom (višja hranilna vrednost, boljši okus,…).
– Prednostno naj se izbirajo polnozrnata živila (polnozrnat kruh, polnozrnate testenine, rjavi ali paraboiled riž), saj vsebujejo več vitaminov, mineralov in prehranske vlaknine ter zaradi počasnejše prebave podaljšajo občutek sitosti.
– Meso v osnovni obliki naj ima v prehrani prednost pred mesnimi izdelki.
– Rastlinska olja naj imajo prednost pred živalskimi maščobami (zaradi vsebnosti nasičenih maščob in holesterola).
– Izogibajmo se pretirano slanim, sladkim in mačobnim ter ocvrtim živilom (vrh prehranske piramide).
– Pri toplotni obdelavi živil se poslužujmo dušenja, kuhanja, pečenja.
Pogosto o prehrani krožijo zmotne informacije. V Sloveniji imamo oblikovan nacionalni portal o prehrani, ki ga oblikujejo strokovnjaki. Na njem se najdejo verodostojne informacije o prehrani: https://prehrana.si/
Pri izbiri ustreznih živil si lahko pomagamo tudi z brezplačno aplikacijo VEŠ KAJ JEŠ.
PROBLEMATIKA ODPADNE HRANE
Generalna skupščina Združenih narodov je 29. september razglasila za mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani. Obeleževanje tega dne je pomembno za ozaveščanje o razsežnosti problematike zavržene hrane in o morebitnih rešitvah na vseh ravneh.
Mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani
V Sloveniji vsako leto na 24.4. obeležujemo tudi slovenski dan brez zavržene hrane. Največ odpadne hrane nastaja v gospodinjstvih. Na spletni strani Naša super hrana lahko preberete več o odpadni hrani, o ponovni uporabi viškov hrane in o podobnih uporabnih vsebinah.
Kako zmanjšati količino odpadne hrane v vsakdanjem življenju